Bizi Arayın+90 212 222 75 00

Mantar Bariyer Nedir?

Ürün Açıklaması

Mantar Bariyer Nedir?
Mantar Bariyer Sistemleri araç giriş/çıkışlarını kontrol altına almak, bisiklet, motosiklet ve yayaların geçişlerini engellemeyen bariyer sistemleridir. Son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan Mantar Bariyerler, kullanılacak alanda önce kazı çalışması yapılır, kazı sonrası mantar bariyerler açılan alana indirilerek terazi işlemi yapılır ve sonrasında betonlama işlemine geçilir, betonlama bittikten sonra mantar bariyerlerin önüne ve arkasına loop dedektör için yer kesilerek manyetik alan oluşturulur. Kontrol kabinindeki elektrik/elektronik bağlantılarda yapılarak devreye alma işlemi ile birlikte sistem çalışır hale getirilir. Mantar bariyerler buton, kumanda, plaka okuma OGS/HGS vb. sistemlerle entegre çalışabilir.
Mantar bariyerlerin çalışma şekli;
Zemin ile düz olan mantar bariyerler bağlı olduğu entegre sistemden gelen birinci komutla (buton, kumanda vb.) yukarıya doğru hareket eder, ikinci gelen komutla da aşağıya doğru iner ve tekrar zeminle düz bir hale gelir. 

Mantar Bariyer Çeşitleri Nelerdir?
Mantar Bariyer Sistemleri Hidrolik, Kendinden hidrolik iç üniteli, Pnömatik, Elektromekanik, Manuel ve Sabit olmak üzere altı çeşidi vardır. Gece görünümünü sağlamak için ledli veya reflektif bantlı olarak da üretilebilmektedir. Bu bariyer sistemlerinin çeşitleri ve tercih edilme sebeplerinden kısaca bahsedelim. Hidrolik Mantar Bariyer Sistemleri kullanımı kolay yapısı da oldukça sağlamdır bu tip Mantar Bariyerler yağ basıncı ile çalışmaktadır. Kendinden İç Üniteli Mantar Bariyerler ise Hidrolik Mantar Bariyerler gibi yağ basıncı ile çalışır tek farkı ünitesi mantar bariyerin içerisinde bulunmaktadır zeminde herhangi bir kabin gözükmemektedir. Pnömatik Mantar Bariyer Sistemleri ise bağlandıkları kompresör yardımı sayesinde üretilen hava basıncı ile çalışmaktadır. Elektromekanik Mantar Bariyer Sistemleri de motor redüktör sistemi ile dişli bağlantısıyla çalışmaktadır. Manuel Mantar Bariyer Sistemleri de gazlı ve mekanik olarak üzerinde bulunan anahtarı sayesinde el yardımı ile yarı otomatik/manuel açılıp kapatılmaktadır. Bu sistemler kolay montaj edilmesi ve rahat kullanımı açısından oldukça tercih edilmektedir. Sabit Mantar Bariyer Sistemleri de zemine vida yardımı ile veya gömülerek sabitlenen alanı tamamen giriş/çıkışları kapatmak için tercih edilmektedir.
Mantar bariyerler istenilen renkte, 304 veya 316 paslanmaz çelik gibi yüksek dayanıma sahip malzemelerden de üretilebilmektedir.

Mantar Bariyer Tercih Edilme Sebepleri?
Mantar Bariyer Sistemleri askeri ve emniyet kurumlarının giriş/çıkışlarını güvenli kontrol altına almak, holding ya da şirketlerin iş güvenliği ve giriş/çıkış kapıları, havaalanları, petrol sahaları, cezaevleri gibi yerlerin kontrollü geçişlerini sağlamak, kamu alanlarında, belediye ve diğer kuruluşlarda yayalaştırma projeleri için kullanılmakta olup birçok alanda da hırsızlık olaylarını engellemek amaçlı tercih edilmektedir. Mantar bariyer fiyatları kullanılacak alana ve çeşitlerine göre değişirken tercih edilmesinin sebeplerinden bir diğeri ise estetik görünümleri, kaliteli ve sağlam olmasıdır.
 
Mantar bariyerler de kalite sertifikaları nelerdir?
Mantar bariyerlerin uluslararası sertifikaları aşağıdaki gibidir;
CE (Avrupa Standartlarına Uygunluk)
LVD (Makinelerde Elektriksel Güvenlik)
EMC (Elektromanyetik Uyumluluk) 
IP68/IP67 (Koruma Sınıfı Testi)
PAS68 (İngiliz çarpışma test standardı)
ASTM (A.B.D. çarpışma test standardı)
IWA 14 (Uluslararası çarpışma test standardı)
Teknik Özellikler

Çap Ø 219 - 273 - 300 - 323 mm
Uzunluk 500 - 700 - 900 - 1100 mm
Et Kalınlığı 8 - 10 - 14 mm
Hareketli Kısım Elektrostatik Toz Boya / 304 - 316 Paslanmaz
İç ve Dış Zıvana Sıcak daldırma galvaniz
Bağlantı Noktaları M8 x 30 İmbus Cıvata (Paslanmaz)
Açma - Kapanma Süresi 4-6 saniye
Kontrol Paneli Arma Board
Sistem Güvenlik Desteği Loop Dedektör
Çalışma Tipi Hidrolik
Çalışma Basıncı min. 40 bar / 580 psi
Çalışma Basıncı max. 60 bar / 870 psi
Hidrolik Hortum R2 3/8 330 Bar
Hidrolik Yağ 32/46/68
Ünite Çalışma Gerilimi 220 / 380 V (AC)
Çalışma Sıcaklık Aralığı -25 °C / +50 °C
Manuel Açma Küresel Vana
Her türlü Access kontrol sistemine bağlanabilir. GSM, Plaka Tanıma (OGS-HGS), Kart Okuyucular vb.
Opsiyonel
Manuel Kaldırma El Pompası
Elektrik Kesilmesi Durumunda Akü Desteği
Uyarı Ekipmanı Flaşör / Trafik Lambası
Acil Kalkış 2 sn.
Kontrol Paneli PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici)
Sistem Güvenlik Desteği Emniyet Fotoseli
Hidrolik Sistem Isıtma - Soğutma
Su Tahliye Pompası
Ürün Sertifikaları CE, PAS68-P1-IWA14-1, Türk Malı Belgesi
Kalite Belgeleri ISO (20000-1:2011, 9001:2015,10002:2018, 14001:2015), OHSAS (18001:2007)