Bizi Arayın+90 212 222 75 00

Kollu Bariyer Nedir?

Ürün Açıklaması

Kollu Bariyer Nedir?

Kollu Bariyer Sistemleri araç giriş/çıkışlarını kontrol altına almak, güvenli giriş/çıkış alanları oluşturmak amaçlı kullanılan en yaygın sistemlerindendir. Gövde kısmını yerleştirmek ve daha uzun ömürlü kullanım sağlamak amaçlı yapılan 50x50 cm’lik betonarme üzerine konumlandırılır ve bariyer kolunun ineceği kısma ise kolu karşılamak için çatal ayak/baston ayak yerleştirilir. Bariyer gövdesinin içindeki elektrik/elektronik bağlantılarda yapılarak devreye alma işlemi ile birlikte sistem çalışır hale getirilir. Kollu Bariyer’ler buton, kumanda, plaka okuma OGS-HGS, GSM vb. sistemlerle entegre çalışabilir.

Kollu Bariyer’lerin çalışma şekli;

Kollu Bariyer’ler bağlı olduğu entegre sistemden gelen birinci komutla (buton, kumanda vb.) bariyerin kolu yukarıya doğru hareket eder 90°C’lik açıya geldiğinde durur, ikinci gelen komutla da aşağıya doğru inerek kol ucundaki veya zeminde sabit duran çatal ayağın üzerine oturarak çalışmasını tamamlamış olur.

Kollu Bariyer Çeşitleri Nelerdir?

Kollu Bariyer Sistemleri’nin 212 Kollu Bariyer Sistemi, 216 Kollu Bariyer Sistemi, Perde/Çitli Kollu Bariyer Sistemi, Kapalı Otoparklar için Kırılan Kollu Bariyer Sistemi, Otoban Pro Hızlı Kollu Bariyer Sistemi, Pro-BanN Kollu Bariyer Sistemi ve Mekanik Kollu Bariyer Sistemi olmak üzere yedi çeşidi vardır. Bu bariyer sistemlerinin çeşitlerinden kısaca bahsedelim. 212 Kollu Bariyer Sistemi maksimum 5 m kol uzunluğuna sahip standart tip bariyer sistemidir, açılış/kapanış süresini 3,5 sn. de tamamlamaktadır. 216 Kollu Bariyer Sistemi 5 m – 6 m arası kol uzunluğuna sahiptir. Açılış/kapanış süresini 5,5 sn. de tamamlamaktadır. Perde/Çitli Bariyer Sistemi maksimum 4,5 m kol uzunluğuna sahip bariyer sistemidir. Bu sistemde bariyer kolu üzerine alüminyum profillerden çit (bahçe çiti tarzında) oluşturularak kol altı geçişlerini engellemek amaçlı tasarlanmıştır. Kırılan Kollu Bariyer Sistemi maksimum 4,5 m kol uzunluğuna sahiptir, bariyer kolunun yapılacak kapalı alan tavan yüksekliğine göre ikiye kesilmesinin ardından takılan aparat yardımıyla ters L şeklinde kapanıp/açılmaktadır. Açılış/kapanış süresini 3,5 sn. de tamamlamaktadır. Otoban Pro Hızlı Bariyer Sistemi maksimum 3 m kol uzunluğuna sahiptir. Açılış/kapanış süresini 1,2 sn. de tamamlanmaktadır ve araç çarpmalarına karşı bariyer motorunun zarar görmemesi için 90 derecelik açılır kol özelliğine bunmaktadır. ArmaKontrol’ün geliştirdiği Pro-BanN Kollu Bariyer Sistemi maksimum 3 m – 6 m kol uzunluğuna sahiptir, açılış/kapanış süresi bariyer kolunun uzunluğuna göre 0,70 sn. – 4 sn. arası hızla çalışmaktadır. Opsiyonel olarak kamu alanlarında ve/veya boğaz köprüleri gibi başında herhangi bir görevli olmadığı durumlarda araç çarpmalarında bariyere hasar vermemek ve sistemin durmaması için kol araç çarpmalarında 90 derecelik açıdan sonra yukarı kalkar ve daha sonra kapanarak inişini tamamlar. Bu sistemin tercih edilmesinin sebebi araç çarpmalarından sonra sistemin durmaması ile tespit edilen/edilemeyen hasarlar kullanıcı (sorumluluğu dışındadır) muafiyetindedir. Rüzgâr direnci benzer bariyer sistemlerimden %30 daha fazladır.

Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?

Kollu Bariyer Sistemleri belediyelerden, emniyet-askeri kurumlara, ofislerden, plazalara, açık ve kapalı otoparklardan, otellere ve bunlar gibi birçok alanda kullanıma uygundur. Kollu Bariyer Sistemi fiyatları kullanılacak alana ve çeşitlerine göre değişirken tercih edilmesinin sebeplerinden bir diğeri ise bariyer sistemleri arasında en uygun fiyatlı ürünler olmasıdır.

Kollu Bariyer Sistemleri’nde kalite sertifikaları nelerdir?

Kollu Bariyer Sistemleri’nin uluslararası sertifikaları aşağıdaki gibidir;

CE (Avrupa Standartlarına Uygunluk)

EAC (Avrasya Standartlarına Uygunluk)

IP65 (Koruma Sınıfı Testi)
Teknik Özellikler

Kol Uzunluğu 3000mm – 4000mm – 5000mm – 6000mm
Kol Çapı Ø 76mm
Açılma zamanı 0,70 - 1,2 - 3,5 - 5,5 sn.
Kol Malzemesi Alüminyum
Çalışma Tipi Elektrik
Çalışma Sıcaklığı -20°C~+50°C
Access Kontrol Sistemi ile Uyumluluk GSM, Plaka Tanıma (OGS-HGS), Kart Okuyucular vb.
Güvenlik Sınıfı IP65
Ürün Sertifikaları CE, EAC, Türk Malı Belgesi
Kalite Belgeleri ISO (20000-1:2011, 9001:2015,10002:2018, 14001:2015), OHSAS (18001:2007)